SHIV VANI SCHOOL BAGGED OVERALL CHAMPIONSHIP TROPHY IN ZONAL SCHOOL SPORTS AND CULTURAL ACTIVITIES




CO-CURRICULAR ACHIEVEMENTS
The year 2017-18 was characterized by many significant events and accomplishments. The school takes pride to announce the results of Cultural & Sports competitions of this academic session.


District Competitions - Cultural
S.No Name Class Event Position
1 Nikita Naruka XI-B English Poem Recitation-Sr. I

Zonal Cultural Competition (South-West)
S.No Name Class Event Position
1 Shubhanshi Tiwari XII-E Hindi Declamation- Sr I
2 Anindhya Madhuhas VIII-B English Poem Recitation-Jr. I
3 Nikita Naruka XI-B English Poem Recitation-Sr. I
4 Shreya Roy VIII-B Instrumental (Solo Sitar) -Jr. I
5 Alvin.K Sijo VIII-C English Declamation -Jr. II
6 Rashi Pant XI-C English Declamation - Sr II
7 Group - Folk Dance (Boys) S-Jr II
8 Devananda Anil VIII-E Classical Dance(Solo) -Jr. II
9 Bhaskar Ojale X-C Mono Acting -Sr II
10 Aadi Lochab XI-C English Debate -Sr II
11 Nikita Naruka XI-C English Debate -Sr II
12 Vani Ahluwalia IX-B Hindi Poem Recitation- Sr III
13 Nikita Naruka XI-B Classical Dance (Solo)- Sr III
14 Kiran Pahal XII-D Instrumental(Solo Sitar) -Sr III
15 Group - Qawwali (Girls) -Srs III

Zonal Science Competition
S.No Name Class Event Position
1 Sarthak Kumar IX Science Drama (Best Director) -
2 Sourav Belwal, Aditya Benoy XI Mathematics Model Making-Sr. II
3 Manisha Dey XI Science Poster Making -Sr III
4 Adryan Mandal , Shreyansh VIII Science Model Making - Jr IV
5 Shreejit V.S V Science Model Making - Jr IV
6 Vani , Mansi IX Supw -Sr IV

Inter School Competition
S.No Name Class Event Position
1 Shreyansh,HemantShourya,Prasoon Kartik,Tejaswini Niharika,Aarushi Divya,Kushi Devnanda,Tridibesh VIII Sanskrit Shlok Pratiyogita Cash prize of Rs.150 for each student along with certificate.
2 Priya Ranjan VII Spinal Cord Injury Poster Competition I and Cash Award Of Rs.5000
3 Priya Ranjan VII Spinal Cord Injury Poster Competition II
4 Sahibjit VII Spinal Cord Injury Poster Competition III
5 Anupriya V Spinal Cord Injury Poster Competition III

Achievements in Zonal Games And Sports
List of winners who achieved position at Inter Zonal, State and National events.

National Level
S.No Name Class Event Position
1 Pulkit Dubey XII Net ball I
2 Divya Sharma XII Fous ball I
3 Rinku Chahal IX Boxing I
4 Gagan Bhatt XII CBSE Short put/Discus Gold Medal
5 Ajay Singh VI CBSE Judo II
6 Vijay Kumar XI Tennis Volleyball II
7 Gaurav XI Tennis Volleyball III
8 Pratham XI Fencing III
9 Rinku Chahal IX Khelo India Boxing Championship III
10 Sudiksha IX Power Lifting Participation

INTER ZONE SPORTS COMPETITIONS
S.No Event Category/Name of Students Position
1 Volleyball Jr.Girls I
2 Throw ball Sr.Boys
Jr.Girls
Sub Jr. Girls
I
II
III
3 Fencing U-17 Pratham, Class XI
U-17 Himanshu, Class XI
II
III
4 Judo Hitesh Gulia, Class VIII II
5 Fous ball Divya Sharma, Class XII
Naman Minocha,Class XII
Aryan,Class XII
Gold Medal
Silver Medal
Bronze Medal

Zonal Competition
S.No Event Category/Name of Students Position
1 Lagori Jr. Girls
Sr.Girls
Sr.Boys
I
II
III
2 Throw ball Jr.Boys
Sr.Girls
Sub Jr. Girls
Sub Jr.Boys
Sr.Boys
I
I
I
II
II
3 Net ball Sub.Jr.Boys
Sub Jr. Boys
Sub Jr. Girls
Sr.Boys
Sub Jr.Girls
Jr.Girls
I
II
II
II
II
4 Fencing Jr.Boys
Jr.Girls
Sub Jr. Girls
II
II
III
5 Volleyball Sr.Boys III
6 Tennis Volleyball Sub.Jr.Boys
Jr.Boys
Sr.Girls
Jr.Girls
Sub Jr. Girls
Sr.Boys
I
II
II
II
II
III
7 Tennis Football Sr.Boys
Sr.Girls
Sub Jr. Girls
Jr.Girlss
I
I
I
II